Šuns alkūnės displazija
1473
post-template-default,single,single-post,postid-1473,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Šuns alkūnės displazija

Šuns alkūnės displazija

Šiame straipsnyje labai paprastai ir visiems suprantamai bandysime paaiškinti, kas tai yra gyvūno alkūnės displazija. Internete galima rasti daug informacijos, susijusios su šia tema, tačiau pastebėjome, kad žmonės ne visai tiksliai ją supranta ir interpretuoja.

 

Taigi, kas yra displazija?

Terminas „alkūnės displazija“ neapibrėžia vienos konkrečios ligos. Jis apibūdina keletą skirtingų pakitimų, kuriuos sukelia pakitęs kaulo vystymąsis arba augimas. Kiekvienas iš jų bus laikomas displazija. Kadangi alkūnės sąnarį sudaro trys kaulai, tokių pakitimų gali būti gana įvairių:

  1. Dilbio kaulų nekongruencija. Tai pakitimas, kai dilbio kaulai yra nevienodo ilgio arba netinkamos formos (3 pav.). Jis sukelia didesnę apkrovą sąnariui, todėl vienam kaului tenka didesnis krūvis nei jis gali atlaikyti. Dėl šios priežasties greičiau dėvisi alkūnės sąnariniai paviršiai.
  2. Medialinės vainikinės ataugos fragmentacija. Tai būklė, kai tam tikroje sąnario vietoje atsiranda kaulo (alkūnkaulio) įtrūkimas ir skilimas. Skilęs kaulas liečiasi su petikauliu ir jį žaloja.
  3. Petikaulio medialinio gumburo osteochondritis dissecans (OCD). Šiuo atveju netinkamai vystosi kaulo kraujotaka, todėl pasikeičia kaulo struktūra ir sąnarinė kremzlė atsiskiria nuo kaulo (1 pav).
  4. Nesusijungusi alkūninė atauga. Tai būklė, kai dėl netinkamos kaulo formos atskyla atauga, fiksuojanti alkūnės sąnarį (2 pav.). Atskilusi, ji juda sąnario viduje. Kadangi ši atauga gana didelė, judėdama ji trinasi į didelį sąnarinio paviršiaus plotą ir jį žaloja. Taip atsiranda sąnario kremzlės pažeidimai (trūkimas, nudilimas).

 

1 pav. OCD, matoma kaulo „duobelė“, toje vietoje kur atsiskyrė kremzlė.

 

2 pav. Nesusijungusi alkūninė atauga.

 
Kam dažniausia pasireiškia?

Visi šie pakitimai dažniausia yra genetinės, hormoninės kilmės arba traumų pasekmė. Todėl jie pasireiškia visų veislių ir visų dydžių šunims. Didesnių veislių šunims dažniau būdingi 2, 3 ir 4 punktai, o mažesniems dėl kaulų deformacijos dažniau nustatoma nekongruencija.

Paprastai displaziniai pakitimai pradeda formuotis 5-9 mėnesių amžiaus šuniukams. Mažiausiai atsparios taip vadinamos
chondrodistrofinės veislės (taksai, buldogai ir pan.), taip pat Labradoro retriveriai, Vokiečių aviganiai, Rotveileriai, Berno zenenhundai. Alkūnės problemas predisponuoja ir apsunkina gyvūno svoris, tiksliau antsvoris. Esant displaziniams pakitimams pasireiškia staigus, ryškus šlubavimas. Kartais šuo visiškai neremia kojos, tačiau kitą dieną šlubavimas gali dingti. Taip atsitinka dėl atskilusių fragmentų judėjimo: kai jie nesiliečia su kaulu, šuo nešlubuoja.

Kaip displaziniai pakitimai diagnozuojami ir gydomi?

Kadangi šie pakitimai vystosi dėl kaulo augimo pakitimų, einant laikui, situacija tik blogėja, nes dėl išsivysčiusio uždegimo sąnaryje formuojasi kaulinės/kremzlinės ataugos (osteofitai). Jos liečiasi su sąnario paviršiumi ir dar labiau jį žaloja. Taigi, labai svarbu šiuos pakitimus diagnozuoti kuo anksčiau. T.y. nepaisant to, kad šuo pašlubavo vos vieną dieną, vistiek reikia atlikti rentgenologinį tyrimą, kadangi alkūnės displazijos gydymas (pavyzdžiui, esant kaulų ilgių skirtumui) efektyviausias ir gali būti atliekamas tik iki 15 mėn. amžiaus gyvūnams. Pavėluotas gydymas nevisada duoda greitus ir 100 proc. garantuotus rezultatus. O išsivysčius lėtiniam uždegimui, praktiškai nebeįmanoma išgelbėti sąnario. Tai reiškia, kad šuo turės nuolatos šlubuoti.

Jei pakitimai diagnozuojami laiku, mes rekomenduojame taikyti chirurginį gydymą. Kiekvienai situacijai jis bus skirtingas.

Esant nevienodam kaulų ilgiui (nekongruencija), atliekamos osteotomijos. Kaip pavyzdį įkeliame proksimalinės alkūnkaulio osteotomijos (PUO) rentgeno nuoraukas. Tam tikroje vietoje atliekamas specialaus kampo kaulo pjūvis ir taip panaikinamas kaulų ilgių skirtumas (3 pav.).

 

3pav. Šuniui atlikta PUO.

 

Tik specialus ir tinkamo kampo pjūvis nereikalauja jokių papildomų implantų (vielos, plokštelių) ir leidžia lengvai vystytis tinkamo ilgio kaului. Ši procedūra efektyviausia šunims iki 15 mėn. amžiaus.

Petikaulio OCD atveju pašalinama atsidalinusi kremzlė ir atnaujinama pažeisto kaulo kraujotaka, atliekant jame specialius šulinėlius. Juose išsidėsto naujos kraujagyslės ir taip būna užtikrinamas kaulo maitinimas. Tačiau kartais pakitusi kaulo
struktūra neatsistato ir ta vieta lieka jautresnė pažeidimams.

Nesusijungusios alkūninės ataugos (UAP) gydymo metodui reikšmės turi diagnozės laikas. Jeigu liga diagnozuojama anksti, tuomet atsidalinusi atauga fiksuojama chirurginiu varžtu. Tačiau praktikoje dažniau tenka ją šalinti (4 pav.), nes šeimininkai kreipiasi per vėlai ir sąnaryje jau būna susiformavusios kaulinės ataugos (osteofitai). Jos taip pat pašalinamos kartu su alkūnine atauga.

 

4pav. UAP chirurginis gydymas, prieš ir po.

 

Medialinės vainikinės ataugos fragmentacija taip pat gydoma chirurginiu būdu, sujungiant dvi prieš tai minėtas procedūras. T.y. pirmiausia pašalinamas atskilęs kaulo fragmentas, o po to atliekama prosimalinė alkūnkaulio osteotomija. Jei procesas lėtinis ir išsivystęs ženklus alkūnės sąnario artritas (5 pav.), taikomas tik koncervatyvus gydymas. Šiam tikslui naudojami vaistai nuo skausmo ir uždegimo, palaikomas tinkamas gyvūno svoris, skiriami papildai sąnario regeneracijai (pvz. hialurono rūgštis) bei fizioterapija.

 

5 pav. Alkūnės sąnario artritas.

 

Tikiuosi ši informacija bus naudinga ir leis jums laiku pasirūpinti savo augintinio sąnariais, kad jis visuomet galėtų energingai lėkti į jūsų glėbį ar rodyti kelią bėgdamas krosą.

Karolis Vainalavičius
karolisvainalavicius@gmail.com

Klinikos vadovas