Šuns alkūnės displazija

Alkūnė bene svarbiausias ir sudėtingiausias priekinės kojos sąnarys. Jis apkraunamas tiek lenkiant, tiek tiesiant koją (kai tuo tarpu kiti sąnariai vienu iš šių judesių metu “ilsisi”). Todėl labai svarbu, kad šis sąnarys būtų puikios būklės. Nors jį tokį išlaikyti labai sunku, dėl jo anatomijos. Alkūnės sąnarys yra kompleksinis, jį sudaro trys kaulai (petikaulis, stipinkaulis ir alkūnkaulis), kurie tarpusavyje turi atitikti vienas kitą. Ir net minimalus vieno iš alkūnę sudarančių kaulų neatitikimas pakeičia sąnaryje veikiančių jėgų kryptį ir taip sukeliama per didelė vienos sąnarinio paviršiaus dalies apkrova. Dažniausia su alkūnių problemomis susiduria didelių (Berno zenenhundai, Rotveileriai, Labradoro retriveriai, Vokiečių aviganiai) ir mažų “trumpakojų” (taksai, buldogai, įvairių terjerų) veislių šunys.

Kokie alkūnės pakitimai pasireiškia?

Turbūt visi esate girdėję terminą displazija, bet apie viską iš pradžių. Dažniausiai alkūnės sąnaryje aptinkama nekongruencija (1 pav.), nesusijungusi alkūninė atauga (UAP) (2 pav.), vainikinės ataugos lūžiai (FCP), disekuojantis osteochondritas (OCD) (3 pav.). Visas išvardintas problemas galima apibendrinti vienu žodžiu DISPLAZIJA, kuri veda į alkūnės sąnario vidinės dalies pažeidimą (MCD). Ir bėgant laikui į osteoartrito vystymąsi. Beveik visi gyvūnų šeimininkai įsivaizduoja, kad alkūnės problemos prasideda vyresniam amžiui. Tačiau yra priešingai, beveik visi pakitimai pradeda vystytis 4-6mėn. amžiaus šuniukams, o kinikiniai simptomai pasireiškia daug vėliau, kai išsivysto osteoartritas. Kodėl taip yra? O gi todėl, kad alkūnės sąnario pakitimai atsiranda dėl sutrikusio kaulų vystymosi, o tai iš dalies yra paveldima. T.y. stipinkaulis auga greičiau nei alkūnkaulis ir atvirkščiai, pažeidžiamos, užkemšamos kaulą maitinančios kraujagyslės ir pan. Visa tai veda prie alkūnės sąnario nekongruencijos (neatitikimo), būtent ji ir yra visų problemų pradžia.

Kaip žinot ar šuo turi problemų su alkūnės sąnariu?

Iš šuns eisenos, šlubavimo epizodų alkūnės displaziją galima tik jau pažengusioje stadijoje. Šuo alkūnės sąnarį laiko prispaudęs prie krūtinės, o leteną išmetęs į išorę (4 pav.), po aktyvesnių žaidimų ar lakstymo lauke kartojasi šlubavimo epizodai. Tačiau veterinarai nepataria laukti kol problemos pasidarys akivaizdžios ir rekomenduoja tirti rizikos grupėse esančius šunis kai jiems yra 5-6 mėnesiai. Tyrimas nesudėtingas ir neskausmingas: seduotam gyvūnui daromos specialių pozicijų rentgeno nuotraukos.

Ar yra šių problemų gydymas?

Specifinio alkūnės displazijos gydymo nėra. Kadangi alkūnės ligos diagnozuojamos pavėluotai, tad paprastai skiriami vaistai nuo skausmo ir rekomenduojami reabilitaciniai pratimai. Tačiau efektyviausia jei gydymas nukreiptas į osteoartrito (t.y. vėlyvos stadijos) prevenciją ar bent kuo vėlesnį pasireiškimą. Tam svarbu ligą diagnozuoti iki 6 mėnesių šuniukui, kol dar nepasireiškė osteoartrito požymiai. Tokiais atvejais atliekamos įvairios minimalios kaulų korekcinės operacijos, kurios leidžia panaikinti nekongruenciją ir taip užkertamas kelias betkokiem pažeidimams ateityje. Ar yra koks būdas padėti šuniui jei apie problemą sužinote kai jis vyresnis nei 6 mėnesių? Dabar jau yra, mes savo klinikoje alkūnės displazijos gydymui taikome PAUL techniką (5pav.). Šis gydymo metodas tinkamas nuo 1 iki 9 metų amžiaus šunims su lengvo ir vidutinio laipsnio alkūnės displazija. PAUL technikos principas yra alkūnės sąnario apkrovos jėgos perkėlimas iš labiau apkrautos sąnario dalies į mažiau apkrautą (6 pav.). Tai atliekama specialios ortopedinės plokštelės pagalba, kuri implantuojama ant alkūnkaulio.

Kaip sumažinti alkūnės displazijos pasireiškimo riziką?

Svoris ir dar kartą svoris. Norint, kad gyvūnas neturėtų sąnarių problemų būtina prižiūrėti jo svorį. Tai svarbu tiek augant tiek ir suaugus, papildomas kilogramas – reiškia papildomą apkrovą sąnariui. Taip pat augimo metu reikia vengti perdidelio krūvio ir traumų, t.y. šuolių iš automobilio, ar kitų aukštų paviršių, staigių krypties keitimų bėgant.

1pav. Alkūnės sąnario nekongruencija

2pav. Nesusijungusi alkūninė atauga

3pav. Disekuojantis osteochondritas

4pav. Tipinė stovėsena esant alkūnės problemoms

5pav. Alkūnės displazijos gydymas, taikant PAUL metodą

6pav. PAUL technikos principas