6 klausimai, kuriuos reikia įvertinti prieš įsigyjant augintinį

Tarp dažniausiai pasitaikančių priežasčių dėl ko žmonės atiduoda savo augintinius į prieglaudas yra minimos pasikeitusios šeimininkų gyvenimo sąlygos bei didelė pašarų (išlaikymo) kaina. Šie pasiteisinimai labai aiškiai nusako jų kilmę, t.y. žmonių sprendimas turėti namuose augintinį dažnai yra neapgalvotas ir atsitiktinis, neįsivaizduojant, kokių ilgalaikių pastangų prireiks besirūpinant gyvūnėlio gerove.

Žmonės užmiršta, kad pati svarbiausia gyvūno įsigyjimo proceso dalių yra sugebėjimas nuoširdžiai atsakyti į tokį paprastą iš pažiūros klausimą: ar iš tiesų aš noriu auginti ir prižiūrėti gyvūną? Jeigu esate užsidegęs šia mintimi, trumpam atvėskite ir dar kartą pasverkite idėją. Keletas konkrečių klausimų ir Jūsų pačių nuoširdūs atsakymai į juos padės išvengti skaudžios Jums ir Jūsų gyvūnui situacijos ateityje.

Ar namuose turėsite pakankamai erdvės laikyti augintiniui? Kai kuriems gyvūnams reikalingas nemažas kiemas, kad turėtų, kur išlieti energiją ir bendrauti su kitais gentainiais.
Gyvūno veterinarinė priežiūra ar gydymas ligos atveju dažnai nėra pigus malonumas. Ar Jūs turėsite pakankamai lėštų reikalingų pasirūpinti jo sveikata? Pinigų taip pat reikės vaistams, pašarams, narvui, kraikui, apykaklei, pavadėliui įsigyti. Kai kurios išlaidos bus nuolatinės ir turės būti skiriamos kas mėnesį.
Pagalvokite, ar labai branginate savo baldus, kilimus ir kitus daiktus, esančius namuose? Kaip smarkiai nusiviltumėte ir supyktumėte, jei grįžę namo rastumėte sukramtytus batus ar sudraskytą sofą?
Ar turite nuosavus namus ar Jūsų nuomotojas leis Jums laikyti gyvūną? Vidutinė gyvūnų gyvenimo trukmė svyruoja nuo keturių iki dvidešimties metų, todėl įvertinkite ar per artimiausius penkerius – dešimtį metų nekeisite savo būsto. Jeigu keisite, turite pamąstyti, ar naujoje vietoje turės teisę likti ir gyvūnas, ar užtikrinsite jam pakankamai erdvės?
Ar turėsite pakankamai laisvo laiko užsiimti, žaisti, treniruoti ir rodyti savo meilę augintiniui? Taip pat reikės laiko šėrimui, kirpimui, pasivaikščiojimams bei tvarkant gyvūnėlio „išdaigas“. Ar turėsite jo pakankamai?
Galbūt numatėte, kad gyvūno pagrindinis šeimininkas bus Jūsų vaikas? Kuomet Jūsų sūnus ar dukrelė sako, kad ketina pašerti kačiuką, ar išvalyti jo dėžutę, be jokios abejonės tai reiškia, kad jie tai padarys iš visos širdies. Visgi vaiko dėmesys natūraliai yra nenuoseklus, todėl tėvams taip pat reikės skirti laiko pabaigiant iki galo įvairius gyvūno priežiūros darbus.
Taip, tai gali būti pakankamai sunkūs klausimai kiekvienam gyvūnų mylėtojui, tačiau jeigu jis neturi pakankamai laisvo laiko, vietos ar kitų resursų, galinčių užtikrinti gerą augintinio sveikatą ir kokybišką gyvenimą, kartais pasirinkimas neturėti gyvūno yra pati didžiausia meilė, kokia gali būti skirta.

Koks gyvūnas Jums tinka geriausiai?

Kuomet tampa aišku, jog tikrai galite pasidalinti savo beribe meile paimdami gyvūną iš prieglaudos, turite nuspręsti, koks augintinis Jums tiks geriausiai. Svarbiausi kriterijai yra laikas ir turima erdvė. Jeigu gyvenate mažame nuomojame bute ir esate darboholikas (dirbate po 12 valand7 kasdien), Jums geriau rinktis iš mažiau dėmesio reikalaujančių gyvūnų, tokių kaip žiurkėnai, smiltpelės, jūros kiaulytės, gyvatės ar vėžliai. Be abejo, šiems gyvūnams taip pat reikalingas dėmesys – jie turi nuolat gauti šviežio maisto ir vandens, narvus būtina dažnai valyti, atidžiai prižiūrėti, kadangi gali greitai susirgti.

Jei turite daugiau vietos ir laiko, galite pamąstyti apie šunį ar katę. Pastarasis gyvūnas yra savarankiškesnis ir sąlyginai lengviau prižiūrimas. Jie gali linksmi ir laimingi mažo – vidutinio dydžio bute, jeigu turės pakankamai žaislų ir gaus bent valandą dėmesio iš šeimininko. Tuo tarpu šunys reikalauja daugiausia dėmesio ir pastangų tarp visų įprastų naminių gyvūnų. Juos reikia išvesti pasivaikščioti bent du – tris kartus per dieną, taip pat jie yra itin socialūs gyvūnai, todėl su jais reikia daug žaisti ir rodyti savo prieraišumą.

Šunys taip pat pasižymi pačia didžiausia veislių įvairove. Pagalvokite, kokia skirtinga priežiūra būtų auginant vieno kilogramo Jorkšyro terjerą ir 70 kg ar daugiau sveriantį mastifą. Jeigu nutarėte prigalusti šunį, pasitarkite su veterinaru, kokia veislė Jums būtų parankiausia pagal dydį, temperamentą, priežiūrą ir energijos kiekį. Nepamirškite maišytų veislių, kurios dažnai suvienija geriausias keletos veislių charakteristikas.

Jeigu nuspręsite auginti šuniuką ar kačiuką, atkreipkite dėmesį ir į jo amžių. Mažyliai yra be galo mieli, tačiau turi būti paruošti gyventi namuose ir socializuoti. Todėl šias užduotis turėsite patys įvykdyti kuo geriau. Jie yra kurkas didesni padaužos ir triukšmadariai nei vyresni gyvūnai ir tvarkyti jų privirtą košę teks kurkas dažniau.

Beieškant tikrojo draugužio

Taigi, priartėjome prie įdomiausios dalies – naujojo draugužio išsirinkimas. Pirkimas iš gyvūnėlių parduotuvės dažniausiai nėra gera mintis, kadangi šiose vietose jie patenka iš vietų, kuriose su jais elgiamasi ne itin gerai. Įsigyjimas iš veisėjo gali būti visai neblogas sumanymas, tačiau išsiaiškinkite kiek jis patyręs šioje srityje ir ar neveisia gyvūnų, turinčių genetinių pakitimų.

Viena geriausių minčių yra pasiimti augintinį iš gyvūnų prieglaudos. Priglausdami gyvūnėlį Jūs ne tik taupote savo šimtus litų, tačiau tuo pačiu gelbėjate gyvūną nuo nepriežiūros ir eutanazijos. Prieglaudos darbuotojai Jums geriausiai padės išsirinkti, kadangi jie gerai pažįsta kiekvieną savo gyventoją ir tuo pačiu stebi jų savijautą ir elgesio problemas. Taip pat gali papasakoti jų istorijas, kaip buvo su jais elgtąsi ir kodėl jie galiausiai atkeliavo į prieglaudą.

Susipažinimas

Prieš parsiveždami patikusį gyvūnėlį namo, pabandykite su juo praleisti šiek tiek laiko. Atsisėskite greta ir pradėkite žaisti. Tai ne tik leis gyvūnui greičiau ir lengviau prie Jūsų priprasti, bet tuo pačiu įsitikinsite ar jis yra socialus, reaguojantis ir sveikas. Jei pastebėsite kai kuriuos bejėgiškumo, chroniškų ligų ar elgesio sutrikimo ženklus, tai nereiškia, kad negalite jo pasiimti su savimi. Tačiau turėsite galimybę pasitarti su veterinaru ar prieglaudos šeimininku ir įsitikinti, ar turėsite visas galimybes tinkamai juo pasirūpinti. Gyvenimas su specialių poreikių gyvūnais gal būti neįkainojamas jūsų pavyzdys, tačiau jis vėlgi reikalauja laiko ir pasiryžimo.